خطوط مکانیزه بسته بندی فرش چیست؟

نویسنده : مهندس رضا معتمدي – مدير عامل شركت مهندسي – بازرگاني معتمد تكس

همراه با توسعه تكنولوژي ماشين الات در بخش نساجي و مكانيزه شدن مراحل توليد، ماشين الات متفاوتي براي بهينه سازي زمان و نيروي كار به وجود آمده است .

در صنعت فرش ماشيني نيز ماشين الاتي در قسمت بسته بندی فرش به كار برده ميشوند كه ميتوانند راندمان نيروي انساني و زمان توليد را بهينه كنند و در راندمان توليد موثر باشند.

شايد در نگاه اول اين مفهوم در ذهن جا بگيرد كه ماشين بافندگي فرش توليد فرش را انجام ميدهد و راندمان توليد بر اساس سرعت و ميزان توليد ماشين بافندگي بايد مورد محاسبه و بررسي قرار گيرد، غافل از اينكه يك خط توليد زماني مفهوم پيدا مي كند كه مراحل كامل توليد يك فرش مورد تحليل و بررسي قرار گيرد و تا زماني كه بسته بندی فرش انجام نشود مراحل توليد فرش به اتمام نرسيده است.

خط مکانیزه بسته بندی فرش با روکش نایلونی

منبع ویدیو: https://www.anmak.com

دسته اي از اين ماشين الات كه مي توانند راندمان توليد را افزايش دهند ماشين الات اتوماتيك بسته بندي فرش هستند . اين ماشين الات در كارخانجات توليد فرش در كشورهاي صاحب اين صنعت نظير تركيه و بلژيك كاربرد بسيار زيادي دارد و قسمت مهمي از خط توليد فرش به حساب مي آيند. از جمله اين دستگاه ها كه در بخش بسته بندي استفاده ميشود دستگاه هاي اتوماتيك رول كن فرش ماشيني ، دستگاههاي بسته بندي با پوشش نايلون و دستگاه وكيوم و شيرينگ مي باشد.

در صنعت فرش ماشيني در ايران نيز شركت هايي هستند كه در بحث مكانيزه كردن توليد پيشرو هستند و از اين دستگاه ها سود مي برند كه اين امر باعث كاهش زمان توليد و كاهش نيروي انساني شده و راندمان بالاي توليد را براي آنها به دنبال دارد. اما اغلب كارخانجات در ايران مراحل بسته بندي و شيرينگ فرش را به صورت دستي و نيروي انساني انجام مي دهند مه قطعا راندمان و بهره وري پايين تري نسبت به گروه اول دارند.

در اين مقاله سعي خواهيم كرد به معرفي اين ماشين الات پرداخته و بخشي از مزاياي استفاده از ماشين الات مكانيزه بسته بندي و شيرينگ فرش ماشيني را شرح دهيم :

ماشين الات بسته بندي فرش ماشيني به دو دسته اصلي اتوماتيك و نيمه اتوماتيك تقسيم بندي ميشوند كه با توجه به اينكه تفاوت اندكي در سيستم دستگاه و كارايي وجود داردبه توضيح مفصل در مورد ماشين الات تمام اتوماتيك مي پردازيم.

١- دستگاه رول كننده تمام اتوماتيك

اين دستگاه قادر است انواع فرش هاي ماشيني را با عرض هاي مختلف یک . دو  سه و ٤ متري را به صورت اتوماتيك و بدون دخالت دست رول كند و سپس فرش را با باند پلاستيكي و يا چسبي به صورت موقت ببندد. سرعت بالاي رول كردن و پيچاندن فرش ، نظم در نحوه پيچش فرش و صرفه جويي در زمان و نيروي انساني از خصوصيات منحصر به فرد اين دستگاه به شمار ميرود. پس از پيچيده و رول شدن فرش به قسمت بعد منتقل ميشود (عكس ۱

عکس ۱: دستگاه رول كننده تمام اتوماتيك
عکس ۱: دستگاه رول كننده تمام اتوماتيك

٢- دستگاه بسته بندي روكش نايلوني فرش ماشيني

پس از اينكه فرش با دستگاه رول كننده پيچيده شد به صورت اتوماتيك به اين دستگاه منتقل ميشود. همانطور كه در شكل ۲ مشاهده مي كنيد در اين دستگاه فرش در يك پوشش نايلوني به صورت كاملا  اتوماتيك پيچيده ميشود اين دستگاه كار پاكت كردن فرش را با سرعت بسيار بالا انجام ميدهد و نيازي به دخالت نيروي انساني نيست. اين دستگاه فرش را نايلون پيچ كرده و وارد مرحله بعد مي شود (عكس ۲ )

عکس ۲: دستگاه بسته بندي روكش نايلوني فرش ماشيني
عکس ۲: دستگاه بسته بندي روكش نايلوني فرش ماشيني

٣ – دستگاه شيرينک اتوماتيك فرش ماشيني

در اين قسمت كه بخش نهايي دستگاه اتوماتيك فرش ماشيني هست ، فرش نايلون پيچ شده وكيوم شده و با استفاده از حرارت مناسب و كنترل شده شيرينک ميشود.

همانطور كه ملاحظه فرموديد با استفاده از اين سه دستگاه كه توضيح داده شد به صورت كامل بسته بندي اتوماتيك، زيبا و شكيل فرش هاي ماشيني ميشود كه راندمان توليد را به خوبي افزايش ميدهند.  (عكس ۳ )

عكس 3 : دستگاه شيرينك اتوماتيك فرش ماشيني
عكس ۳ : دستگاه شيرينك اتوماتيك فرش ماشيني

شركت مهندسي – بازرگاني معتمد تكس نماينده رسمي و انحصاري شركت آنماك ماكينا در ايران در نظر دارد كه جهت ارائه مشاوره رايگان در بخش تكميل و بسته بندي فرش ماشيني در خدمت صنعتگران و اهالي صنعت فرش ماشيني ايران باشدو مطابق با درخواست مشتريان و ظرفيت توليد آنها اين خط را اجرايي و طراحي كند.

لازم به ذكر است شركت آنماك در كشور تركيه بيش از پنجاه سال در بخش توليد ماشين آلات بسته بندي و تكميل فرش ماشيني فعاليت مي كند و در بازارهاي جهاني نيز حضوري موفق دارد. اين شركت با اخذ استاندارهاي بالا توانسته ماشين الات خود وا به ٢٤ كشور دنيا ارسال كند.

معرفی شرکت معتمدتکس

شرکت بازرگانی معتمدتکس در سال ۲۰۱۹در زمینه تامین ماشین آلات و قطعات یدکی ماشین آلات نساجی فعالیت خود را آغاز کرده است.این شرکت افتخار این را دارد که با شرکت های نساجی معتبر ایران همکاری داشته و تامین کننده مطمئن برای قطعات یدکی ماشین آلات نساجی آنها تبدیل شده است.تامین قطعات یدکی اورجینال و همکاری با سازندگان بزرگ قطعات یدکی دنیا از دیگر افتخارات این شرکت محسوب می شود.

ارسال رایگان قطعات یدکی ماشین آلات نساجی و گارانتی قطعات از دیگر خدمات ارائه شده به مشتریان عزیز می باشد.فروش ماشین آلات دسته دوم نساجی و خدمات،مشاوره، نصب و راه اندازی ماشین آلات از دیگر خدمات این شرکت می باشد.رضایت مشتریان عزیز در مدت این دو سال گامی مهم در امر خدمت رسانی ما بوده است.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب